زبان/ Language :
متن خبر
گسترش فعالیت‌های تجاری ایران و عراق از مرز باشماق و پرویزخان/از سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال می‌کنیم

 

 رئیس اتاق بازرگانی کردستان عراق با یادآوری هم‌مرز بودن سلیمانیه عراق با ایران، گفت: باید از مرز باشماق و پرویزخان فعالیت‌های بازرگانی گسترش یابد و امیدواریم در اقلیم کردستان میزبان سرمایه‌گذاران ایرانی باشیم.

سیروان محمدمحمود ظهر امروز در همایش توانمندی‌های تولیدی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان که در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: سرمایه‌گذاران فرصت خوبی در اختیار دارند تا برای سرمایه‌گذاری به کردستان عراق بیایند.

محمدمحمود با بیان اینکه مایل هستیم خلاصه‌ای از وضعیت تولید در اقلیم کردستان عراق بیان کنیم، افزود: کردستان عراق در وضعیت جنگ با داعش منطقه‌ای است که بیشترین امنیت را برای سرمایه‌گذاری خارجی در کشور عراق دارد.

رئیس اتاق بازرگانی کردستان عراق با اشاره به وجود 6 هزار واحد تولیدی و کارگاه فعال در کردستان عراق، گفت: پنج کارخانه ساخت سیمان در اقلیم کردستان فعالیت می‌کند که در سال 2016 توانایی تولید 7 میلیون تن سیمان را داشته است.

وی با بیان اینکه تولید سیمان در سال 2017 به 8 میلیون تن افزایش می‌یابد و اقلیم کردستان آب و هوایی مناسب برای تولید محصولات کشاورزی دارد، خاطرنشان کرد: کشاورزان توانسته‌اند در سال 2016 حدود 4 هزار تن گندم تولید کنند.

این مسؤول در کردستان عراق با بیان اینکه فعالان اقتصادی برای بیش از 80 پروژه اجازه تولید در زمینه‌های کشاورزی، صنعتی و گردشگری را گرفته‌اند و 21 هزار شرکت خارجی در اقلیم کردستان عراق شعبه دارند، گفت: چندین هزار شرکت خارجی در شهر سلیمانیه فعالیت دارند.

وی با تاکید بر اینکه چندین نمایندگی شرکت جهانی در اقلیم کردستان ایجاد شده که محصولات را به نقاط دیگر صادر می‌کنند و توانایی اقلیم کردستان برای جذب سرمایه‌گذران خارجی بالا است، گفت: به‌دنبال یافتن راهی هستیم که سرمایه‌گذاران در اقلیم کردستان عراق جذب شوند.

محمدمحمود افزود: لازم است برای افزایش تولید طوری برنامه‌ریزی شود که برای فعالیت سرمایه‌گذاران با گرفتن مالیات کمتر بتوانیم زمین تهیه کنیم و هزینه آب و برق کمتری از آنان گرفته شود تا سودی که در اقلیم کردستان به‌دست می‌آورند نسبت به کشورشان بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه کشور چین در 50 سال گذشته کشور فقیری بود، اما با تولیدات داخلی بخشی از بازار جهان را در دست گرفتند، گفت: شهر کرمانشاه آب و هوای خوبی دارد که سبب می‌شود موقعیت مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری ایجاد شود.

رئیس اتاق بازرگانی کردستان عراق ایجاد امنیت اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاران را الزامی دانست و متذکر شد: باید زیرساخت بانک جهانی ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران به‌راحتی بتوانند در اقلیم کردستان سرمایه‌گذاری کنند و باید یادآوری شود مرزهای استان سلیمانیه با ایران هم‌مرز است که باید از مرز باشماق و پرویزخان اقداماتی در زمینه بازرگانی و بخش‌های دیگر گسترش داده شود و امیدواریم در اقلیم کردستان میزبان سرمایه‌گذاران ایرانی باشیم.

 

منبع: فارس   


نوشته شده توسط : admin
تعداد بازدید : 291
 

بازگشت